Aktualności

19-05-2010Ostra rywalizacja – I Mistrzostwa Drawli Studentów Wydziałów Leśnych zakończone!

Fot. Husqvarna - uhonorowanie...
Zmiana łańcucha
Przerzynka precyzyjna

W ostatni piątek – 14 maja – Nadleśnictwo Chojnów i Kampus Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego były miejscem zaciętych pojedynków studentów – drwali. Uczniowie z Krakowa, Poznania i Warszawy konkurowali o tytuł najlepszego adepta umiejętności leśnych.

 

Deszczowa pogoda i przejmujący wiatr nie powstrzymały młodych drwali w walce o tytuł mistrzowski. Wczesnym rankiem trzydziestu reprezentantów Wydziałów Leśniczych uczelni wyższych zebrało się w Leśnictwie Sękocin, aby sprawdzić swoje umiejętności. Dzięki współpracy i zaangażowaniu Samorządu Wydziału Leśnego SGGW oraz firmy Husqvarna do organizacji zawodów dołożono należytej staranności. Wszystkie konkurencje przeprowadzone zostały według standardów IALC – Międzynarodowego Stowarzyszenia Zawodów Drwali.

W turnieju wzięły udział trzy, 10 – osobowe drużyny z uniwersyteckich Wydziałów Leśnych. Patronat Honorowy nad Mistrzostwami objął m.in. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych oraz Rektor SGGW. Ryszard Wojtowicz – trener Kadry Narodowej Polski Drwali, Polish Husqvarna Team powiedział: Mistrzostwa Drwali – studentów są wyjątkowym wydarzeniem, ponieważ odbywają po raz pierwszy w Polsce. Co więcej, są etapem na drodze do wyłonienia najlepszych zawodników i zbudowania kadry na Międzynarodowe Zawody Drwali. Studenci, z racji wieku, mają szansę na zakwalifikowanie się do grupy U24, czyli do kategorii junior. Mimo to, wykonują takie same zadania, jak wszyscy uczestnicy Mistrzostw Świata Drwali.
Podstawowym kryterium, dopuszczającym do startu zawodach jest posiadanie uprawnień operatora pilarki. Jednak sama licencja jest niewystarczająca. Zawodnicy muszą posiadać szeroką wiedzę wynikającą ze specyfiki pracy w lesie.

Adam Depka Prądzinski, koordynator zwodów dodał: Mistrzostwa Drwali Juniorów mają na celu sprawdzenie umiejętności i wymianę doświadczeń studentów. Praca drwala wymaga pracochłonnego treningu.
 
Szybkość i precyzja – Konkurencje w umiejętnościach leśnych

Pierwszą z dyscyplin w jakich zmierzyli się drwale – juniorzy była ścinka drzew. Odbywała się ona pod Warszawą, na terenie Nadleśnictwa Chojnów. Polegała na obaleniu drzewa jak najbliżej kołka oddalonego o 15 metrów. Zadanie należało wykonać w przeciągu 5 minut. Oceniane były: precyzja, technika obalania, głębokość oraz kąt podcięcia i próg zabezpieczenia. Ta rywalizacja była jednocześnie eliminacją, po której pozostało 10 zawodników z najwyższymi wynikami. Co ciekawe, do następnych etapów nie zakwalifikował się żaden student z Uniwersytetu Rolniczego z Krakowa.

Najlepszymi w tej konkurencji okazali się:
1.    Mateusz Rzeszuto – UP Poznań
2.    Tomasz Krasocki – UP Poznań
3.    Dawid Rosenthal – UP Poznań

Następnym zadaniem, mającym miejsce już na kampusie SGGW było przygotowanie pilarki do pracy. Sędziowie oceniali szybkość zmiany starego łańcucha tnącego na nowy, w jak najkrótszym czasie. Jeżeli wszystkie elementy pilarki nie zostały odpowiednio dokręcone, wpływało to ujemnie na następne konkurencje.

W zmaganiach poradzili sobie:
1.    Rafał Szymczewski – SGGW Warszawa
2.    Piotr Stasiak – UP Poznań
3.    Rafał Sokulski – SGGW Warszawa

W przerzynce precyzyjnej należało się wykazać najdokładniejszym odcięciem kilku krążków drewna, w najkrótszym czasie.

Najlepszymi okazali się:
1.    Tomasz Krasocki – UP Poznań
2.    Piotr Stasiak – UP Poznań
3.    Rafał Sokulski – SGGW Warszawa

Przedostatnią konkurencją była złożona przerzynka kłód. Według wyznaczonej, odpowiedniej techniki należało odciąć krążek z kłody. Jurorzy brali pod uwagę odchylenie oraz wielkość progu.

Triumfatorami tego pojedynku byli:
1.    Rafał Sokulski – SGGW Warszawa
2.    Tomasz Krasocki – UP Poznań
3.    Piotr Stasiak – UP Poznań
Najbardziej widowiskową dyscypliną było okrzesywanie – odbywające się jako ostatnie. Na trzymetrowej kłodzie sztucznie umieszczonych było trzydzieści gałęzi. Należało je odciąć jak najszybciej, nie kalecząc kłody.

Dynamiczną i finezyjną pracą pilarką wykazali się:
1.    Dawid Rosenthal – UP Poznań
2.    Łukasz Ludwisiak – SGGW Warszawa
3.    Tomasz Krasocki – UP Poznań

Następny etap – Mistrzostwa Polski!
Po podliczeniu punktacji z poszczególnych konkurencji wyłoniono zwycięzców, którzy zostali uhonorowani profesjonalnym sprzętem marki Husqvarna. Uroczystego wręczenia nagród  dokonali dziekani Wydziału Leśnego SGGW, Dr inż. Arkadiusz Gruchała i Dr hab. Michał Zasada oraz pan Ryszard Wojtowicz.

W klasyfikacji generalnej zwyciężyli:
1.    Tomasz Krasocki – UP Poznań
2.    Rafał Sokulski – SGGW Warszawa
3.    Dawid Rosenthal – UP Poznań

Te prekursorskie zawody pokazały jaki potencjał drzemie wśród młodych drwali. Dbałość o rozwój ich umiejętności stanowi cel dla firmy Husqvarna. Wsparcie turnieju studentów było dla nas cennym doświadczeniem i powodem do dumy. – powiedział Ryszard Wojtowicz.

www.husqvarna.pl

 

wstecz
Copyright © 2004-2016 tartaki.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.